O svatbách

a všem okolo nich

Svatba patří u většiny z nás k jednomu ze zásadních okamžiků, něco jako první rande, první poznámka v žákovské nebo první povýšení v práci. Všechny tyto události si budeme pamatovat celý život. Jednak proto, že byly poprvé a především také proto, že oddělují různé etapy našeho života. Jeden rozdíl tady určitě ale bude. Zatímco první rande nebo první poznámku si dost dobře naplánovat nemůžeme, svatba patří mezi ty události, které naopak pečlivě vážíme a připravujeme. Měsíce procházíme stránky, hledáme vhodné svatební tipy, vybíráme místo svatby, pátráme po dodavatelích. Všechny tyto přípravy mají pak vyvrcholit v jediném dnu, který by měl šlapat jako megakoncert rokové hvězdy.

Protože všechno tohle plánování a zařizování vesměs snoubenci dělají poprvé, vznikla tato stránka. Jako svatební fotograf mám za sebou desítky svateb, díky kterým jsem spoust fíglů odkoukal. Najdete zde tedy různé tipy a triky pro svatbu, dozvíte se na ní rady pro výběr nejvhodnějšího místa pro svatební focení, nebo jak na focení s vašimi domácími mazlíčky. Publikované články představují můj osobitý náhled na dané téma, nejsou nějakým absolutně platným návodem. Každopádně doufám, že vám umožní se lépe připravit na váš velký den.

Organizace svatby

Základem každé pořádné show, do které vlastně svatba tak trochu patří, je plánování a trocha organizačních schopností a dovedností. Kdy začít s přípravami, jak svatební den probíhá, kde sedí rodiče nevěsty, co mít připravené pro obveselení hostů? To je jen pár otázek, které novomanželé řeší v rámci organizace svatebního dne.

Na začátku všeho bylo sice slovo, u sňatku tedy ono kouzelné “vezmeš si mě?”, každopádně organizace svatby začíná stanovením několika kandidátů na datum a místo. Když snoubenci tuhle kapitolu zvládnou, volně přechází k rámcové představě o průběhu dne a výběru dodavatelů.

Několik tipů pro organizaci svatby najdete v následujících článcích:

Místa pro svatbu

Když už je jasná základní kostra celé svatby, přichází na řadu další důležité otázky. Ty se týkají místa, kde uspořádat svatbu. Takový svatební obřad v prostorách zámku, nebo pod širým nebem, to jsou velmi atraktivní alternativy pro klasický obřad na úřadě. Výběr místa svatby zásadním způsobem ovlivňuje i rozpočet, se kterým je třeba počítat. Zatímco některá místa pro svatby se specializují na kompletní službu a dodají snoubencům svatbu více méně na klíč, některé restaurace a areály nabídnou širokou škálu konfigurací a možností.

Na co si dát při výběru místa pro svatbu pozor můžete zjistit v následujících příspěvcích:

Svatební tipy a triky

Dvě zásadní kapitoly máme za sebou. Víme, jak svatba probíhá, zjistili jsme, jaké detaily mít na paměti při organizování netradiční svatby pod širým nebem. Jak tušíte, je zde ještě další množství zajímavých detailů, triků a tipů, které vám můžou pomoct s hladkým průběhem vaší svatby. Tady už se dostáváme na bezmezné pole představ snoubenců o jejich svatbě. Některé páry mají malé ratolesti (a nebo je přinejmenším očekávají mezi hosty), jiné touží po originálních svatebních fotkách.

Pár tipů a triků, které vám pomůžou dosáhnout hladkého průběhu dne, najdete v těchto článcích:

Nejčastější dotazy

Na závěr uvádím nejčastější dotazy, které od vás snoubenců dostávám. Každá svatba je unikátní podnik stejně, jako jsou unikátní snoubenci a hosté. I přesto se některé dotazy opakují, takže je pojďme probrat na tomto místě.

Domovským regionem je Moravskoslezský a Zlínský kraj, v těchto krajích fotím nejčastěji. Každopádně není problém se domluvit i na focení mimo tyto regiony, rád se podívám do nových krajů vlasti české i mimočeské :-).

Fotografie, které najdete na mém webu, jsou všechny z reálných klientských svateb, nenajdete zde žádné stockové nebo workshopové fotky. Máte tedy možnost vidět ukázky přesně toho, co klienti dostali jako výstup z mé práce. Pokud vás zajímá moje osobní best-off, pak se mrkněte na mé portfolio, kde najdete výběr nejlepších snímků.

Ano, dokonce je to moje preferovaná volba. Díky přítomnosti od ranních příprav až po večerní veselí jsem schopný zachytit celý příběh vašeho svatebního dne. Byť jsou snoubenci hlavními neměnnými aktéry dne, i oni se v průběhu dne mění v závislosti na programu. Pokud si nicméně přejete fotografovat jen například obřad, i tato varianta je možná. Stačí mi napsat, rád se s vámi potkám a proberu vaši představu.

Výstupem mého focení (řekněme takovým mým produktem), je především příběh vašeho dne ve formě digitálních snímků na DVD/FLASH disku. Součástí je i veřejná či neveřejná galerie na mém webu (podle vašeho přání), která umožní velmi snadno sdílet váš svatební den s vašimi přáteli. Většina mých “setů” obsahuje i fotoknihu, kterou spolu se svými klienty považuji za nejlepší způsob prezentace svatby. V průběhu celodenního focení i natáčím, takže součásti “produktu” je i krátký videoklip shrnující nejsilnější momenty z vaší svatby.

Důvodů je hned několik. V prvé řadě každá svatba je jiná a to neberte jako klišé, to je prostý fakt. Liší se nejen co do místa svatby samotné (a tedy cestovních nákladů), tak co do specifických přání snoubenců. Proto se s vámi rád potkám a proberu vaši konkrétní představu. Druhým důvodem je, že bych si přál, abyste si nejdřív v klidu prohlédli mou tvorbu, nechali na sebe snímky “mluvit” a teprve pak řešili cenu. Fotografie jsou trvalou památkou na váš svatební den a proto je důležité, aby snímky odpovídali vaší osobnosti a představě.

Optimální je kontaktovat mě zhruba rok před svatbou, svatební sezona trvá jen pár měsíců a termíny se poměrně rychle plní. Občas se poštěstí, že vám budu schopný vyhovět i v případě pozdějšího kontaktu, každopádně na to není moc spolehnutí. O plánování svatby si můžete přečíst v jednom z článků, který jsem svatbám věnoval.