Svatební výzdoba

Spousta maličkostí, které ve výsledku vytvoří útulnou atmosféru vaší svatby.
Dárky pro rodiče a svědky
Drobné pozornosti, které budou rodičům a svědkům připomínat váš svatební den.
Jít někomu za svědka na svatbě je významná pocta a pro velké množství lidí životní zkušenost, která se neopakuje. Stejně tak pro rodiče bývá svatba potomka unikátní událost v jejich životech. V obou případech se stalo milým zvykem, poděkovat rodičům i svědkům malými dárky, které jim budou vaši svatbu připomínat. U mužů se často objevují dárkové kazety s lahvinkou něčeho ostřejšího, ručně vyráběné motýlky, kravaty či manžetové knoflíčky, u žen pak dekorace do domácnosti, ručně vyráběné brože, přívěsky nebo hedvábné šátky. Nemusí se jednat o nijak závratně hodnotné předměty, každopádně tím dáváte jak rodičům, tak svědkům najevo, že si velmi vážíte jejich pomoci při svatbě. V této kategorii je ještě dobré zmínit i dekoraci nevěstina domu, která se většinou nese v duchu ozdob na vjezdovou bránu či vchodové dveře, případně se jedná o speciální voničky pro svatební hosty.
Svatební obřad
Nejen krásná podložka pro prstýnky tvoří atmosféru obřadu.
Výzdoba místa svatebního obřadu je velmi často limitována místem samotným. Ne snad, že by nebylo možné do obřadní místnosti připravit specifickou výzdobu, většina obřadních síní ale v daný den oddává více snoubenců, takže velký prostor pro individualizaci nebývá. Specifická výzdoba se pak povětšinou odehrává na poli tácků či talířků pro prsteny, které mohou být jak minimalistické, tak krásně sladěné s květinovou výzdobou. A pokud máte místo obřadu pouze pro sebe (například u obřadu venku), otvírají se vám téměř nekonečné možnosti, jak si obřadní místo přizpůsobit. Počínaje slavobránami pro snoubence, přes květinovou výzdobu na stole pro oddávajícího, až pro různé zapichovací ozdoby do prostoru. V poslední době se objevují i výzdoby kombinované s použitím balonků. U nich je třeba počítat s teplotami. Pokud je váš svatební den zalitý letním sluncem, balonky plněné heliem mají tendenci praskat. Na pomezí mezi dekoracemi obřadní místnosti, resp. místa obřadu, a dekorací sálu stojí ozdoby, které je možné umístit na příjezdové brány do areálu. Toto platí pro případy, kdy jste pro vaši svatbu vybrali variantu "všechno na jednom místě". Takovéto ozdoby pak krásně uvádějí svatební hosty do celkové atmosféry svatebního dne a dotvářejí nezapomenutelnost vaší svatby.
Výzdoba sálu
O základ výzdoby sálu, jako jsou například ubrusy, potahy židlí nebo užitné sklo, se postará ve většině případů postará provozovatel sálu a bývá započtený v nájmu. Na vás tedy zbývá vyladit prostor sálu tak, aby se nesl v duchu celého svatebního dne. Pokud jste se rozhodli pojmout váš svatební den v nějaké konkrétní barvě, výzdoba sálu je místo, kde se barevné sladění projeví nejvíce. Do prostoru svatební hostiny je možné zvolenou barvu vnést například pomocí úvazů na potahu židlí, zavěšenými girlandami, barevnými ozdobami na závěsech či pomocí běhounu na svatebním stole. Obecně je třeba říct, že všechny tyto věci je třeba brát jako koření a někdy méně je více. Stačí několik drobných detailů, aby byl celek dokonalý.
Výzdoba na svatební tabuli
Základem výzdoby svatební tabule jsou jistě jmenovky, ubrousky a květinová výzdoba. Jmenovky, spolu se zasedacím pořádkem, umožňují svatebním hostům snadno najít své místo u svatební tabule. Nezanedbatelným přínosem je také to, že jmenovky umožňují navázat svatebním hostům hovor mezi sebou. Co se týče květinové výzdoby, velmi často je hlavním bodem květina uprostřed svatební tabule před novomanžely. Ve většině případů se jedná o vypichované kytice v nízké podlouhlé vazbě, která nejen že vhodně ozdobí centrální bod tabule, ale také nebrání výhledu svatebních hostů na novomanžele. Často se v podobném, byť menším, provedení umisťují na stoly svatebních hostů případně na ostatní stoly na sále. Velmi často se také na svatební tabuli vyskytují různé dřevěné dekorace v podobě tácků, stojanů na ubrousky, podložek pod svíčky a podobně. Kouzelným detailem, který občas na svatební tabuli vídávám, jsou malé skleničky se zavařeninou, kterou snoubenci pro své hosty připraví spolu s krátkým věnováním. Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na svatební menu a program svatebního dne. I ty tvoří nedílnou součást výzdoby svatební tabule. Stejně jako jmenovky, je možné umístit svatební menu do vkusného stojánku či nechat vytisknout na ozdobný papír.
Dekorace pro sladký bar
Pokud se rozhodnete umístit dekorace i na stůl pro sladký bar, je třeba především počítat s tím, že na stůl budou v průběhu dne umisťovány různé laskominy v závislosti na tom, jak budou deserty mizet. Velmi praktické jsou různé etažéry a schůdkovité stojánky na deserty, které umožní vybudovat krásné zákoutí a zjednoduší výběr desertu. Zároveň vám tyto etažéry umožní připravit dekorace více méně stabilní, protože místa pro položení desertů budou dána předem. Často se na stolech se sladkým barem objevují jednoduché světelné nápisy, ozdobné stojany na ubrousky, nebo siluety novomanželů.
Pokud máte rádi dekorace a produkty z přírodních materiálů, mám pro vás jeden tip. Na stránce cistedrevo.cz najdete velké množství krásných dekorací ze dřeva. Ve svém katalogu mají dokonce produkty speciálně pro svatby.

Další příspěvky v této sekci