Svatba na zámku

Pro příznivce dávných časů, kdy po ulicích jezdily kočáry a pánové se oháněli šlechtickými tituly.
Organizace
Specificky pro svatby na zámku, zejména pokud si přejete mít na zámku obřad, platí rada o včasném plánování. Pokud už váš vyhlédnutý zámek umožňuje provést svatební obřad ve svých prostorách, nabízí pro tuto akci pouze omezené množství termínů a časů. Ty musí respektovat běžný návštěvnický provoz zámku. Výhodu v tomto mají některá města a obce, která obřadní síň zřídila v prostorách zámku na svém území. Pokud si tedy přejete mít svatební obřad na zámku, není na škodu, začít celé plánování právě zajištěním termínu na vašem vyhlédnutém zámku. Stejná rada platí také v případě, že chcete využít prostory zámku jen pro novomanželské focení.
Svatební obřad na zámku
Pokud se vám podařilo zajistit si termín pro váš svatební obřad, máte zpravidla vyhráno. Až na výše zmíněnou vyjímku (oficiální obřadní síň v zámku), je nutné počítat s tím, že pronájem zámeckého sálu něco bude stát a také je třeba se připravit na manipulační poplatek na matrice (za provedení svatebního obřadu mimo obvyklou obřadní síň). Obřad samotný se příliš neliší od běžného obřadu v tradiční obřadní síni. Snad jen s parkováním v okolí zámku může být lehká komplikace. Při sjednávání termínu svatebního obřadu na zámku se nezapomeňte zeptat na možnost využití interiéru zámku pro portrétní focení novomanželů. Takové fotky mají neopakovatelné kouzlo nádherných interiérů s vysokými stropy. Počítejte nicméně s tím, že čas vymezený pro takovéto focení nebývá příliš velký. Projděte si tedy zámek v klidu v rámci běžných návštěvních hodin a vyberte si místa pro focení. Někteří průvodci na zámku vám s výběrem rádi pomůžou.
Portréty novomanželů v zámeckém prostředí
Prostory zámku či zámecké zahrady je možné využít i pro portrétní focení novomanželů. I zde je třeba se předem domluvit na možnosti a časech takového focení, s respektem k běžnému návštěvnímu provozu. Počítejte prosím s tím, že většina mobiliáře zámků jsou výstavní exponáty a využití sedacího nábytku může být značné omezené. Dobrou radou vám jistě přispěje kastelán nebo průvodce na zámku. S využitím zámeckých zahrad pro účely novomanželského focení je to zpravidla jednodušší, protože nebývá nijak zásadně omezováno (pochopitelně s ohledem na běžný návštěvní řád).

Další příspěvky v této sekci