Děti na svatbě

Kde se nám ty děti berou?
Přítomnost dětí na svatbě přináší do celého dne prvek určité nepředvídatelnosti a dynamiky. Rodiče mi jistě dají za pravdu, že uhlídat nebo přímo uřídit děti je věc zhola nemožná. A kde že se děti na svatbě mohou vzít? Inu v prvé řadě to jsou vlastní děti snoubenců, doba pokročila, takže se nejedná o nijak výjimečnou situaci. Druhou možností, poměrně častou, jsou děti v roli družiček a družby. Nejedna nevěsta je ráda, když jejímu vstupu do slavnostní síně či kostela předchází příchod družiček a družby. Třetí možností jsou pak děti svatebních hostů. Ať už do úvahy přichází kterákoliv varianta, je dobré být na dětské svatebčany připraven.
Svatební obřad a děti
Pokud se nevěsta rozhodla využít děti pro funkci družiček, je třeba vyvrátit jeden mýtus. A tím je, že děti moc nevnímají atmosféru kolem sebe. Pravý opak je pravdou. Děti jsou na celkovou atmosféru svých rodičů a lidí kolem sebe velmi citliví. Takže pokud jsou rodiče družiček a družby nervozní z případného ušpinění svátečního oblečení či případného zakopnutí v průběhu příchodu, děti to budou ve svém chování reflektovat. Přistupujte tedy k dětem v roli družiček a družby citlivě, snažte se jim jednoduše vysvětlit jejich úlohu a především je podpořte. Rozhodně ale na dítě netlačte, pokud se na poslední chvíli vzpříčí. Ostatně, jako rodiče víte nejlépe, kdys s vašim potomkem přestane být řeč :-). V případě, že jsou svatebnímu obřadu přítomny menší děti, je třeba se připravit na dvě eventuality. Zvídavé dotazy do ztichlého sálu a pláč miminek. Z prvního scénáře není třeba mít jakékoliv obavy, taková událost rozsvítí jinak velmi vážnou atmosféru svatebního obřadu a zatím se mi nikdy nestalo, že by zvídavý dotaz kdokoliv vnímal negativně. Plačící miminko jistě taky není žádná katastrofa. Pokud některý z hostů svatebního obřadu přichází s miminkem, je dobré jej usadit tak, aby v případě pláče mohl pohodlně odejít ze sálu a plačící dítě uklidnit. Vhodné jsou tedy místa na sezení na kraji uličky, či blízko východu.
Odpolední část svatebního dne
Pokud máte za sebou úspěšně zvládnutý svatební obřad za přítomnosti dětského publika, máte za sebou nejnáročnější část úkolu. Celá svatební společnost se přesouvá na oběd a spolu s ní také malí strávníci. Už v době dojednávání detailů oběda se s obsluhou domluvte na potřebných dětských židličkách, dětských porcích a pokud má některý ze strávníků nějaké dietetické omezení, také na případné speciální verzi chodů (např. bezlepková verze, bezlaktozová, atp.). V odpolední části svatebního programu se bude hodit několik tipů, jak dětskou duši zabavit a poskytnout jí dostatek podnětů. Velmi praktickou možností je domluvit si dětský koutek, v ideální podobě také s profesionálním animátorem. Ten nejen že děti zabaví, ale budete mít také jistotu, že děti v průběhu hry nepřijdou k úhoně. Pokud se rozhodnete nezařizovat přímo dětský koutek, popřemýšlejte o možnosti připravit pro děti stůl s omalovánkami, hračkami a dětskými hrami. V případě, že na svatbě budou i kojenci, mějte v záloze přebalovací místnost nebo koutek, kde rodiče mohou své ratolesti v klidu přebalit. Hodit se určitě budou také vlhčené ubrousky a papírové utěrky (a to nejen pro děti 🙂 ). Přítomností dětí na svatbě se určitě nebojte, jak už zaznělo na začátku, dětský svět je krásný, barevný a zábavný.

Další příspěvky v této sekci