Výběr místa pro focení novomanželů

Na co se zaměřit při volbě kulis pro vaše novomanželské snímky.
Volba stylu
Na začátku je třeba se rozhodnout, jakému stylu dáváte přednost.
Portrétní focení novomanželů patří mezi okamžiky, kdy svatební fotograf vytáhne pomyslného králíka z klobouku a nechá čerstvým manželům nahlédnout do žánru portrétního fotografování. Pro jednu polovinu novomanželů je to doba, na kterou se vysloveně těší, pro druhou polovinu představuje takovéto focení stresovou záležitost. Ať už patříte do první nebo do druhé skupiny, je možné udělat hned několik kroků, abyste focení v páru prožili příjemně a výsledkem byly krásné svatební snímky. Prvním krokem je volba stylu takovýchto portrétů. V závislosti na vašem temperamentu si můžete vybrat klasické, spíše statické snímky v krásném prostředí, nebo naopak můžete popustit uzdu vaší živelnosti a trochu se odvázat. Každopádně je dobré si předem projít vaše oblíbené svatební snímky a vytipovat si ty, které se vám oběma líbí (nebo kde je méně nadšený v páru ochotná snímky tolerovat :-))
Srdcová záležitost
Svatební snímky pro vás mohou mít hlubokou symboliku.
Pokud jste se shodli na stylu snímků, přichází na řadu rozhodnutí o místě, kde byste novomanželské focení chtěli realizovat. Přitom mějte na paměti především rozumnou dostupnost (časovou i dopravní), protože na samotné novomanželské focení budete mít v rámci svatebního dne vyhrazený omezený čas (v hodinovém slotu je 15 minut na cestu jedním směrem dost zásadní problém). První možností při výběru kulis pro svatební portrétní focení je výběr míst, která jsou vašemu srdci blízká, která pro vás mají jistou symboliku. Může to být železniční trať, u které jste si dávali dostaveníčka, vyhlídka do kraje, kde nevěsta souhlasila se svatbou, zámecký park, kde jste chodili na podvečerní rande, nebo boží muka, od kterých jste vyráželi na cyklo výlety. Výběr takovéhoto místa a svatební portréty na něm, vám budou trvalou vzpomínkou na fázi seznamování a dobu před vaší svatbou. Navíc to bude krásná příležitost se tak trochu vrátit do doby, kdy začala vaše společná pouť životem.
Drama na prvním místě
Pokud hledáte uchvacující snímky, které budou vaši přátelé dlouhé roky obdivovat.
Druhou možností při výběru místa pro novomanželské focení, je vybrat si místo, které vás uchvacuje svou dramatickou scenérií. Může jít o vyhlídku na blízké hory, skalní převis, místní vodopád, charismatická městská zástavba nebo pole dozrávajícího obilí. Z hlediska fotografického jsou tato místa charakteristická tím, že je možné scenérii použít jako nosný prvek kompozice a umístit do ní novomanžely jako druhotný objekt. Takovéto snímky většinou vyniknou ve větším formátu na stěně nebo ve fotoknize. Nemusíte se bát, že by fotograf v takovém případě zapomněl i na detailní záběry zamilované dvojice. Specifickým případem takovýchto dramatických snímků je využití aktuálního počasí. Ať už s bude jednat o dramatickou oblačnost, vítr nebo sníh.
Romantické kulisy
Jeden obraz vydá za tisíce slov.
Třetí možností, jak je možné portréty novomanželů pojmout, je využití prostředí k dosažení intimnější atmosféry snímků. Takové snímky v sobě nesou jistou dávku nostalgie, zejména s odstupem času, a jejich hlavním tématem je vztah mezi novomanžely. Pro takovéto portréty se dokonale hodí zátiší v přírodě, prostory zámku či přilehlého parku, lavička u rybníka, nebo městské podloubí. Prostředí v takovém případě hraje spíš druhotnou roli a je skutečně jen kulisou poskytující divákovu oku opěrný bod pro hlavní motiv, kterým jsou novomanželé a jejich láska.
Průzkum terénu
Ať už si vyberete jakoukoliv variantu místa pro vaše svatební focení, zajeďte se na něj podívat předem. Jednak kvůli možným změnám na místě samém (původně krásný výhled do kraje najednou může "zdobit" výrobní hala nebo halda odpadků), a také proto, abyste kritickým okem posoudili místo samotné. Zatímco zamilované dvojici, která má oči jeden pro druhého, snadno unikne, že v blízkosti vašich schůzek je polorozpadlá bouda, nebo že se na dané místo musí jít půl hodiny pěšky přes lesní cestu, na svatebních snímcích takové kulisy moc krásy nepřidají. Určitě se vyplatí udělat si několik snímků vybraných míst (ano, klidně jich projděte víc), aby fotograf tušil, s čím má počítat. Poohlédněte se také po vhodné příjezdové cestě a počítejte při tom s tím, že svatební šaty, bílé střevíčky a pánské lakovky nejsou na dlouhou tůru zrovna optimální výbava. Ideální tak bude, když si uložíte do některého navigačního SW na vašem telefonu přesné umístění vybraných míst.
Konzultace s fotografem
Máte vybraný styl, místa, sbírku inspirativních záběrů z Pinterestu a přesné souřadnice? Neváhejte je sdílet se svatebním fotografem! Každá profesionální fotograf se (pokud je to alespoň trochu možné) na místo focení pojede předem podívat. Jednak proto, aby odhadl dostupnost místa a případné časové nároky na přejezdy, a taky aby si vytipoval nejlepší místa pro svatební portréty. Jistě i sám fotograf přinese spoustu zajímavých nápadů na atraktivní snímky nevěsty a ženicha.

Další příspěvky v této sekci