Svatba na golfovém hřišti

Na co si dát pozor, pokud se vám poštěstí domluvit si focení na golfovém hřišti.
Organizace
Plán hodný bitevního stratéga.
Na začátku je asi třeba říct, že se většinou nejedná o svatbu přímo na golfovém hřišti, spíš o svatbu v prostředí golfového hřiště. Ve většině případů se totiž provoz na golfu nezastaví (tedy ve smyslu, že by celý den nejely golfové flighty), pouze se využije určitého okna pro uspořádání svatebního obřadu ve vybrané části golfového hřiště. Slavnostní oběd a odpolední část je uspořádána v jiné části areálu. Stejně tak je možné, že golfové hřiště tvoří pouze kulisu pro svatbu, která se jinak odehrává ve více či méně vzdáleném areálu. Pokud je vašim snem svatba v golfovém prostředí, je na začátku nezbytné především najít vhodné golfové hřiště případně resort s golfem spolupracující. Některá golfova hřiště, jako například na Čeladné, nabízí přímo možnost uspořádat svatbu v jejich prostorách (ať už se jedná o svatební obřad v prostorách kaple sv. Prospera nebo přímo v areálu golfu), jiná golfová hriště (například v Ropici) spolupracují s nedalekým pensionem či restaurací, kdy umožňují focení novomanželů ve vybraných místech golfového greenu. Praktické se tedy jeví vybrat si několik golfových hřišť v plánovaném okolí svatby a pozeptat se na možnost uspořádat svatbu buď přímo v areálu, nebo na možnost spolupracujících penzionů a restaurací.
Načasování
Nejdřív flighty a pak svatba.
Pokud vám vedení golfového hřiště umožnilo uspořádat svatební obřad v areálu golfu, zcela určitě vám pro to vyhradilo i přesný rozsah času. V případě, že se vám splnil váš sen a celý svatební den se bude odehrávat v přilehlých prostorách golfového klubu nebo spolupracujícího pensionu a dostali jste svolení pro focení novomanželů na golfovém hřišti, je nutné vyladit čas takového focení. K obvyklým radám nás fotografů, tedy vyhnout se polednímu slunci, umístit focení do útlumové hodinky po obědě, vyhradit si čas i na podvečerní snímky, přibývá ještě jeden parametr a to je golfové hřiště samotné. Golf je vlastně takový živý organismus, kdy se na greenu pohybuje více skupiny, tzv. flightů, a jejich pohyb řídí marshal. To je člověk, který je řekněme členem závodní stráže a jeho úkolem je zajistit dodržování provozních předpisů na golfovém hřišti (nikoliv těch hráčských, od toho jsou rozhodčí a soutěžní výbor). Právě on je zodpovědný za to, že se jednotlivé flighty dodržují časový rozpis a také za to, že fotograf s novomanžely nenaruší chod golfového hřiště ani nepoškozuje zařízení greenu. Rozhodně totiž není možné předpokládat, že celé golfové hřiště se vyklidí od hráčů a bude k dispozici novomanželům. Zpravidla marshal stanoví přesné časové okno, v rámci kterého se fotografující novomanželé pohybují po vybraných místech golfového hřiště. Jaká že to jsou místa? Pokud golfový klub umožňuje fotografování na greenu, zároveň vám pomůže stanovit nejkrásnější místa na focení a v čase focení vás přímo provází marshal. Vyskytuje se také druhá alternativa, kdy golfové hřiště neuvolní marshala k doprovodu fotografujících novomanželů, ale naopak stanoví přesná místa, kde je možné focení provést. Pravděpodobně to bude první jamka, u které se dá poměrně snadno uhlídat jak kolize s flighty, tak nehrozí novomanželům úder přilétajícím golfovým míčkem. Obvykle se k první jamce ještě doplní několik málo dalších míst, která je možné snadno uhlídat z hlediska hrajících skupin. V obou variantách nicméně počítejte s tím, že je třeba zůstat časově efektivní. Opět se tedy nabízí báječná příležitost využít předsvatební focení pro získání zkušeností s párovým focením.
Tipy a doporučení
Jak zachovat všeobecnou spokojenost a dosáhnout nejlepších výsledků?
Pohyb po samotném golfovém greenu má svá pravidla. Část z nich už jsem zmínil, připomenu tedy jen to základní, řídit se pokyny marshala. Další věcí, na kterou je třeba myslet, je trávník samotný. Na jeho údržbu se vynakládají velké prostředky, které umožní jeho dokonalý vzhled. Aby nedošlo k poškození greenu, jsou vyloučeny podpatky bot. Nevěsty, počítejte tedy s tím, že pro focení na golfovém hřišti budete potřebovat boty bez podpatku, jinak vás na green vůbec nepustí. Samozřejmě je možné si boty vzít jako rekvizitu do rukou, vaše nožka nicméně musí zůstat bez podpatku. Pro pohodlný přesun mezi jednotlivými vymezenými stanovišti pro focení vyhrazenými vám zřejmě bude k dispozici elektrická bugina. Buď ji bude řídit přímo marshal, nebo někdo z osazenstva golfového hřiště. Zatím jsem se nesetkal s možností řídit buginu někým z hostů, byť samotné řízení je velmi jednoduché a zábavné. Poslední věc, kterou je dlužno zopakovat, je všeobecná pozornost. Přesto, že marshal má o flightech velmi dobrý přehled, není vyloučeno, že se některá ze skupin u jedné z jamek zdrží příliš. Na závěr si dovolím malou radu, která byla vykoupena osobním trapasem. Pokud se ocitnete v blízkosti hrajícího flightu, případně přímo u dohrávky poslední jamky, zachovejte klid. Odpaly a dohrávky vyžadují maximální soustředění hráčů. 🙂

Další příspěvky v této sekci