Svatební hry

Co připravit na večerní část svatby, aby se hosté příjemně bavili.
Organizace
Kdo se o svatební hry stará a proč je do programu zařadit?
Svatební hry jistě nejsou nezbytnou součástí svatebního dne a jsou svatby, kde žádné podobné kratochvíle neprobíhají. Ze své dlouholeté zkušenosti nicméně můžu říct, že pokud jsou svatební hry dobře zorganizované, přinášejí výborné osvěžení v podvečerní části svatby a často vedou k rozproudění celkové zábavy. Z hlediska harmonogramu dne se svatební hry obvykle umisťují do podvečerních hodin po formalitách typu první novomanželský tanec a rozkrojení dortu. Lze jimi vyplnit čas mezi odpolední kávou a večerním rautem, případně proložit jimi taneční série kapely nebo DJ. A kdo svatební hry organizuje? Inu, to bývá různé. Někdy se toho ujme schopný DJ, často to bývá některý ze svědků, nebo se do role moderátora ponoří šikovná kamarádka nebo kamarád.
Zlatý standard
Několik her, které najdete téměř na každé svatbě.
Mezi nejčastější svatební hry bezesporu patří svatební kvíz, který má ukázat, do jaké míry se novomanželé znají a dává svatebním hostům možnost malinko nahlédnout do chodu domácnosti mladé dvojice. Jaké konkrétní otázky do kvízu dát? Po zadání hesla "svatební kvíz" do vyhledávače vám vyskočí hned několik velmi zdařilých stránek s otázkami. Je dobré se nechat inspirovat vícero stránkami, aby otázky byly alespoň z části originální. Je vhodné mít pro novomanžele přichystanou nějakou drobnou výhru, aby celá hra nevyšla naprázdno. Pochopitelně je možné také zapojit svatební hosty, kteří si například mohou tipnout skóre svatebního kvízu, nebo mohou sami tipovat do připravených formulářů. Druhou nejčastější svatební hrou je svatební kočár. Pro tuto hru už potřebujete více dobrovolníků, kteří zformují pomyslný kočár pro krále a královnu (tedy 4 kola, dva koně a kočího). Text a pravidla této svatební hry opět snadno najdete na internetu pod heslem "svatební kočár". U této hry je třeba upozornit, že od hráčů vyžaduje značnou odolnost alkoholu :-). Další velmi pravidelnou hrou na svatbách je rozpoznání nevěsty a ženicha podle jejich specifických tělesných proporcích. Principem hry je, že se ženichovi zavážou oči a v řadě sedících dam má poznat svou vyvolenou podle jejího kotníku. Dovolen je dotyk pouze v oblasti kotníku :-). Opačnou variantou je hra pro nevěstu, která se zavázanýma očima poznává svého manžela buď podle zadku, nebo hrudi. Tato hra patří mezi velké zdroje zábavy, takže ji určitě zvažte.
Náročnější hry
Svatební zábava, která připravuje trochu větší přípravu předem
Pokud chcete osvěžit podvečerní program svatebními hrami méně obvyklými, bude to vyžadovat trochu větší přípravu. První hrou, se kterou se občas setkávám (na svatbách které moderuje Roman Kriš), je využití masek. Pravdou je, že tato hra vyžaduje kromě přípravy také velmi dobrého moderátora, aby k maskám vytvořil dobrý příběh. Jaký používá Roman? To vám samozřejmě neprozradím 🙂 Druhou hrou, kterou zmíněný DJ na svatbu přináší, jsou závody s koloběžkami. Když jsem tuhle svatební hru viděl poprvé, nevěřil jsem, jak se ve svatebních hostech dokáže rychle rozhořet sportovní duch a s jakou vervou bojují o výhru. Kromě koloběžek tato hra vyžaduje i větší prostor, kde je možné závody uspořádat. Další hrou, která vyžaduje trochu přípravy předem, je "Rok s novomanžely". Princip je založený na tom, že vybraní svatební hosté mají na pokyn moderátora za úkol přinést různé předměty (např. pánskou botu, něco modrého, atp.). Hru hraje 12 hráčů a poté, co hráči vystartují pro vyhlášený předmět, se odebírá jedna židlička, na které hráči sedí. Výsledkem je jakási výsledková listina. Podle této listiny pak mají hráči za úkol pro novomanžele v daném měsíci udělat nějakou věc (jako pozvat novomanžele do kina, uvařit večeři, atp.) Poslední hrou, kterou bych zařadil do sekce "náročnější příprava", je svatební tombola. Princip hry je obdobný jako na plesech. Výhry tvoří různé upomínkové předměty nebo vtipné doplňky, zpravidla doprovázené humornými texty.
Netradiční hry na svatbu
Několik exotických tipů pro večerní zábavu
A pak tady máme různé svatební hry, které jsou velmi netradiční a které rozhodně nepotkáte příliš často. Což rozhodně neznamená, že by byly méně zábavné, právě naopak. První hrou je zkouška novomanželů, tedy jak si navzájem budou schopni pomoci v běžném životě. Ženich tak má za úkol například přebalit miminko (prosím, vezměte raději panenku :-)) a nevěsta zatlouct hřebík nebo zašroubovat vrut do dřeva. Další poměrně neobvyklou hrou je úkol pro nevěstu, která dostane za úkol provléknout syrové vajíčko vnitřkem kalhot ženicha z jedné nohavice do druhé. Vajíčka jsou dvě, jedno vařené a druhé syrové, přičemž se před nevěstou a hosty rozbije syrové ale nevěsta nevědomky provléká vajíčko vařené. Jako poslední sem zařadím únos nevěsty. To je hra, která je přinejmenším kontroverzní, protože silně nabourává svatební den a v drtivé většině případů vede jen k naštvaným hostům. Naštěstí jsem tuto kratochvíli na svatbách už dlouhé roky nezažil. V té souvislosti si dovolím závěrečnou radu. Držte se rozumných mezí a vnímejte, jak svatební hosté reagují. Svatební kvíz se 100 otázkami nebude bavit nikoho a lámat zarytého abstinenta na svatební kočár taky nedává smysl.

Další příspěvky v této sekci