Déšť na svatbě

Když prší štěstí a jiné nepřízně počasí
Nejdůležitější hned na začátek
Milí snoubenci, přípravám svatby jste věnovali nemalé množství času, stálo vás to spoustu zařizování a pochopitelně i peněz. Přišel váš velký den a počasí se rozhodlo, že je potřeba poněkud svlažit zem deštěm. A my lidé s tím vůbec, ale vůbec nic neuděláme, hesla poručíme větru dešti zůstala v hlubokém dávnověku (naštěstí 🙂 ). Co ale ovlivnit dokážeme, je náš postoj vůči nepřízni počasí. Znovu si představte ty týdny zařizování a hodiny práce. Opravdu si necháte všechnu tuhle práci pokazit nějakým deštěm? Že ne? Fajn, tak to jsme na stejné vlně. Trocha toho stoicismu v téhle situaci rozhodně neuškodí.
Prevence a plánování
Pokud svatbu plánujete na období, kdy je vyšší pravděpodobnost deště nebo sněhu, případně pokud podle předpovědí počasí deště hrozí i mimo obvyklou srážkovou sezonu, je nejlepší být připravený. Kromě deštníků samotných, je dobré myslet i na další maličkosti, které vám pomůžou déšť na svatbě zvládnout s přehledem. Dvě nejčastější drobnosti, na které se zapomíná, je oblečení a obutí nevěsty. Zatímco ženich v obleku a kožených polobotkách bývá na nějakou tu kapku připravený, nevěsty ve střevíčcích a odhalenými rameny se často chvějí zimou pod nápory deště. Mít s sebou rezervní střevíčky a nějaký ten pléd přes ramena se rozhodně vyplatí.
Focení za deště
Z hlediska fotografa je déšť svízel, se kterou se musí v rámci příprav a improvizace vyrovnat. Profesionální fotograf je svou technikou na focení za deště připravený. Všechny objektivy a fotoaparáty v profi řadě jsou zatěsněné proti mírnému dešti a oblek fotografa jistě nějakou tu kapku snese taky. Komplikace nastávají s focením skupin, kdy se fotograf musí rozhodnout, jestli upřednostní skupinovou fotku na dešti, nebo pohodlí a dobrou náladu svatebčanů. Moje osobní volba je pokaždé stejná. Raděj budu improvizovat při focení skupiny, než abych měl mrzuté svatebčany díky tomu, že zmokli. Téměř na každé svatbě se dá najít nějaký záložní prostor, kde se skupina svatebčanů dá nafotit. Ostatně proto si každý fotograf před svatbou zajede místo obřadu a hostiny prohlédnout a vytipovat mokrou variantu. Někdy postačí krytý průjezd do parku, jindy se dá domluvit focení skupinky před oltářem v kostele, případně je možné svatební hosty za deště ukrýt do podloubí zámeckého nádvoří. Nebude to optimální, ale fotografie skupinky vznikne a svatebčané si uchovají dobrou náladu.
Focení novomanželů za deště
Pokud se nejedná vysloveně o průtrž mračen, je možné za deště realizovat i focení novomanželů. Na snímku sice nebudou modravé dálavy a sluneční paprsky (fotograf je sice profík, ale kouzelní není), nicméně snímky za deště mají neopakovatelnou atmosféru. Na řadu opět přichází deštníky, náhradní střevíčky a něco teplého přes ramena nevěsty. Pokud jsou ženich s nevěstou opravdu velmi kurážní, je možné realizovat i večerní snímky za deště s použitím protisvětla.
Optimální řešení
Jak tedy vidíte, většina věcí na svatbě se dá bez problémů zvládnout i za deštivého dne. Vyžaduje to trochu kompromisů a improvizace. Zatímco skupinky svatebních hostů za deště nebývají kritické, focení novomanželů déšť docela zasáhne. Jaké je tedy optimální řešení? Před nebo po svatební focení. V našich krajinách nebývá příliš zvykem, nicméně přináší nepřeberné výhody, počínaje možností volby místa a času focení, až po schopnost flexibilně reagovat na vrtochy počasí. Každý profesionální fotograf se s vámi s největší radostí na takovém focení domluví, protože vám pak může dodat neopakovatelné snímky, které za běžného svatebního dne dodat nedokáže.

Jak takové záběry v dešti mohou vypadat se můžete podívat na následujících snímcích.

Další příspěvky v této sekci