Výběr místa pro svatební hostinu

Aby tam dobře vařili a všichni byli spolu
Čtyři nejdůležitější parametry
Výběr místa, na kterém uspořádáte svatební hostinu a strávíte větší část svého svatebního dne, zásadním způsobem ovlivňuje celkové vyznění a spokojenost se svatbou jako takovou. Při jeho výběru je dobré myslet na 4 základní kritéria, která vám pomůžou vybrat si nejlepší místo pro váš svatební den. Těmi kritérii je velikost místa, možnost uspořádat obřad i hostinu na jednom místě (pokud je to vašim přáním), kuchyně a výběr svatebního menu a v neposlední řadě také ochota a profesionalita obsluhy. V posledních letech se objevila spousta nádherných míst, která se na svatby přímo specializuje. A pokud to dělají opravdu dobře, jsou jejich kapacity zamluvené dlouho dopředu. Proto by výběr místa svatební hostiny měl patřit mezi první věci, které je třeba zajistit při plánování svatby.
Počet hostů a velikost prostoru
Prvním parametrem, který rozhoduje při výběru místa pro svatební hostinu, je zamýšlený počet hostů. Prostor, ve kterém se bude hostina odehrávat musí být zkrátka tak akorát. Větší množství hostů namačkaných na sebe jistě nepřispěje k všeobecné pohodě. Stejně tak i opačný extrém, kdy se hrstka nejbližších přátel usadí do rozlehlé haly není optimálním řešením. Počítejte také s tím, že uspořádání stolů zásadně ovlivňuje průchodnost jak pro hosty, tak pro servis a také ovlivňuje, jak celý prostor působí. Mezi nejčastější uspořádání patří tvar U nebo T (který je vhodný spíš do menších prostorů). Větší sály pak umožňují uspořádat stoly do tvaru písmene E. Pokud je hostů ještě více a prostor to umožňuje, nabízí se uspořádání kulatých stolů do samostatných ostrůvků. Úkolem svědků a novomanželů pak bude, aby při tomto uspořádání nikdo neměl pocit izolace. Stačí pravidelně mezi stoly procházet a tu a tam se zdržet na kus řeči či skleničku něčeho dobrého.
Vše na jednom místě
Z hlediska průběhu svatebního dne je velmi vítanou možností uspořádat na místě svatební hostiny také obřad. Pokud plánujete civilní obřad, určitě zvažte také tuto možnost. Nejen že ušetříte čas strávený přesunem mezi obřadní místností a místem hostiny, ale často se vám také otevře možnost provést všechny přípravné fáze nevěsty a ženicha přímo v areálu. Taková možnost vám ušetří starosti s úklidem před a po svatbě, parkováním sjíždějících se hostů u vašeho domu a pochopitelně opět čas přejíždění. Obřad mimo obvyklou obřadní místnost zpravidla znamená drobný poplatek na matrice, nicméně výhody takového řešení silně převažují.
Kuchyně a výběr svatebního menu
Protože se jedná o svatební hostinu, je výběr a kvalita jídla, které bude servírováno, jasným kritériem. Můžete se spolehnout na doporučení na Internetu či od přátel, každopádně vždy doporučuji na dané místo vyrazit osobně a některé z jídel ochutnat. Nejen že si tak můžete daný prostor v klidu prohlédnout, ale také zjistíte, jestli vám vyhovuje styl a chuť jídla. Nezapomeňte, že na svatební tabuli se může objevit i něco jiného, než tradiční svíčková.
Servis a ochota
Když už budete osobně testovat kandidáta na místo svatební hostiny, všimněte si i obsluhy. Pravděpodobně sice nepotkáte přímo servis, který vás bude obsluhovat v den svatby, ale rozhodně budete schopni posoudit celkový styl a ochotu obsluhy. Přeci jen se se servisem budete potkávat v průběhu celého dne a takový usměvavý číšník či servírka, ochotná splnit přání vašich hostů, je k nezaplacení.

Další příspěvky v této sekci