Foto obrazy, tisk fotografií

V naší digitální době fotografie v podstatě nežije, pokud ji nevytisknete.
Proč fotografie tisknout?
Ať už se nám to líbí nebo ne, žijeme v digitální době, dennodenně obklopeni snímky v digitální podobě. A když zrovna nejde elektřina nebo nejsme na wi-fi, jsme bez obrázků. A to ani nemluvím o problémech s domácími počítači a zhrouceným diskem. Což o to, u běžných snímků nám to až tak nevadí, ale pokud se jedná o svatbu, taková ztráta je velmi bolestná. Druhým důvodem, proč snímky vytisknout je samotné zobrazení fotografie. I sebevětší display telefonu nebo notebooku nedokáže nahradit vjem a barevné podání kvalitního tisku fotografie. Třetím důvodem pro tisk fotografie nebo foto obrazu je trvalé vystavení v interiéru. Rádi se vracíme do našich domovů právě proto, že se jedná o důvěrně známé prostředí, kde nás obklopují předměty s osobní vazbou. V neposlední řadě pro tisk fotek mluví také jejich okamžitá dostupnost, nemusíme čekat na nastartování počítače nebo načtení v mobilu. Zkrátka fotografie se stává živou vzpomínkou až s jejím tiskem.
Jak zvolit formát fotky?
Formátů fotografie je velké množství. Klasická malá fotografie je zpravidla ve formátu 10x15 cm, případně 13x18 cm. Taková fotografie se hodí do malých rámečků na nočním stolku či poličce. Pokud byste rádi spíše solitérní fotografii na stůl či komodu, nabízí se formát 15x21 cm. Toužíte-li po fotografii pověšenou na zeď, přemýšlejte o formátu A4 či rovnou o výstavní zvětšenině 30x45 cm.
Rámování, fotoobrazy
Všechny tyto formáty je vhodné umístit do nějakého rámu. Nejjednodušším řešením jsou tzv. clip-rámy, které běžně seženete v papírnictví či hobby marketech. Nevýhodou takovýchto rámů je právě jejich konstrukce. Lesklé sklo zobrazuje veškeré okolní předměty a divák pak hledá úhel, kde by viděl jen fotku samotnou a ne sám sebe. Fotografie také nemá možnost pracovat, tedy mírně měnit své rozměry, v závislosti na teplotě a vlhkosti, což vede ke zvlnění fotky za sklem. Druhou možností je umístit fotografii do některého z rámů pořízeného v hobby marketu či v nábytkářském řetězci. Takovéto rámy zpravidla obsahují krycí tenkou vrstvu z průhledného plastu, který má fotografii chránit před prachem. Tato plastová vrstva zpravidla tlumí ostrost a barevnost fotografie, která pak nemůže vyniknout v plné kráse. Pokud jste si pro vystavení vybrali právě takovýto rám, zkuste krycí plastovou vrstvu neinstalovat a nechat fotografii volně.
Ideálním řešením je adjustace fotografie. Jedná se o trvalé nalepení na podkladovou desku bez nutnosti vkládat sklo. Takový fotoobraz pak optimálně zobrazuje všechny detaily fotky samotné a zároveň zajistí dostatečnou volnost pro mírné změny rozměrů snímku. V rámci svého studia mám možnost vám zhotovit adjustované foto obrazy až do výstavní velikosti 30x45 cm. Tisk probíhá na profesionální 12-ti inkoustové tiskárně CANON, přičemž pro tisk používám galerijní foto papíry s garantovanou životností tisku 100 let. Zhotovení větších formátů pak s radostí zajistím pomocí špičkové firmy Saal-digital.
Pokud jste si pro tisk vybrali větší množství snímků a na stěnu či poličku by se vám nevešly, popřípadě pokud byste se s fotografiemi z vaší svatby rádi pochlubili i mimo domov, je ideálním řešením svatební fotokniha. I tu najdete v mém portfoliu služeb a to hned v několika formátech a provedeních.