Plánování svatby

Kdy začít a na co nezapomenout?
Kdy začít s plánováním
Obvykle doporučený čas, kdy začít s plánováním svatby, je zhruba rok před samotnou svatbou. Ač se to může zdát jako zbytečně dlouhá doba, záhy zjistíme, že spousta věcí vyžaduje čas, ať už se jedná o dodání dekorací z internetového obchodu, nebo odpovědní doba při komunikaci s úřady. Nejběžnější měsíce, kdy se svatby konají, je rozmezí duben až říjen (když necháme stranou vášnivé milovníky zimních radovánek). Tyto měsíce poskytují relativně stabilní počasí a dostatečně vysoké teploty na to, aby mohly proběhnout venkovní aktivity, jako například přejezdy kočárem, focení novomanželů, nebo prostě jen zábava pod širým nebem.
Za vrchol sezony se obvykle považují měsíce červenec a srpen. V těchto měsících je třeba počítat s vysokými teplotami venku i uvnitř a je tedy na místě zvážit výběr místa pro obřad či hostinu s možností klimatizace. Zároveň je nutné počítat s tím, že většina atraktivních míst pro obřad nebo hostinu bude v těchto měsících hodně termínů obsazených. Nedílnou součástí této první přípravné fáze je i stanovení předběžného rozpočtu. Ten se odvíjí od počtu hostů a dobrým vodítkem pro stanovení je zhruba částka 2 000 - 3 500 Kč na osobu. V této odhadní částce jsou zahrnuty všechny obvyklé náklady a je skutečně pouze prvním odhadem nákladů. K přesnějšímu odhadu se člověk dobere až v průběhu dalších měsíců plánování, kdy začne mít přehled o skutečných nákladech na jednotlivé položky.
Poslední rozhodnutí v této úvodní části plánování svatby je rozhodnutí, jakou představu mají snoubenci o svatbě samotné. Jestli chtějí svatbu spíš reprezentační, nebo například spíš přírodní. Svatbu je možné uspořádat i ve velmi uvolněném stylu, kdy po formálním obřadu začne garden party. Možností je nespočetně a je dobré v páru probrat představy obou snoubenců, bude pak snadnější shodnout se na výzdobě, šatech a podobně.
Máte obavy z nepříznivého počasí, které by mohlo ohrozit průběh svatby? Nebo dokonce plánujete svatbu v měsících, kdy je zima a sníh?
Rok před svatbou
Vyjděme teď z předpokladu, že na plánování svatby máme ideální rok a máme už jasnější představu o věcech, které jsme diskutovali na začátku, tedy ideálním místu, rozpočtu a stylu svatby. V období rok až 6 měsíců před svatbou samotnou by snoubenci měli určit termín svatby. Lépe hned několik alternativních pro případ, že by jejich vybrané místo nebo servis nebyl volný. Zároveň využijte tento čas také pro oznámení zasnoubení či rovnou svatby v blízké rodině. Pokud mají snoubenci vybrány termíny svatby, je potřeba zajít na matriku a domluvit se s nimi na datu a času svatby. Souběžně s tím si vytipujte několik míst obřadu (pokud budete chtít obřad mimo obřadní síň) a hostiny a zajeďte se na ta místa podívat, případně probrat prvotní termíny. Počítáte-li při plánování svatby i s přespáním svatebních hostů, řešte také jejich ubytování.
S předstihem alespoň půl roku je také potřeba vybrat a rezervovat fotografa, kameramana (chcete-li mít ze svatby také videozáznam) a DJ nebo rovnou kapelu, která se vám bude v odpolední části starat o příjemnou atmosféru a zábavu. Sestavte si rovněž prvotní seznam hostů. Počítejte nejen s rodinnými příslušníky, ale nezapomeňte také na své přátele a kamarády. Většina svateb je plánována tak, že k svatební tabuli jsou zváni nejbližší přátelé a rodina. Kamarádi a blízcí spolupracovníci přichází až na odpolední či večerní zábavu. Zvlášť pro nevěsty je jistě důležitou činnosti v této době i výběr šatů. Projděte si v klidu nabídku místních nebo i vzdálenějších půjčoven šatů, případně pokud budete šaty šít, tak zvolte střih, látku a prodiskutujte ji se svou švadlenou. Spolu s šaty pro nevěstu je zvykem řešit i oblek pro ženicha.
Výběr správného místa pro uspořádání svatební hostiny a odpolední zábavy hraje velkou roli v tom, jak hladce bude neformální část svatby probíhat.
4 měsíce před svatbou
V této době si vytvořte seznam svatebních darů, svatební hosté se na něj začnou brzy ptát. Alternativně je možné se rozhodnout pro hotovostní dary případně snížit náklady na svatbu tím, že zapojíte svatební hosty do příprav (například pečení cukroví či dortů). Využijte také této doby pro přípravu a rozeslání svatebního oznámení. Seznam hostů byste měli mít připravený, takže stačí jen vybrat design oznámení a zadat do výroby. Projděte si také své prvotní představy o svatbě a sepište si předběžný harmonogram dne. Kdy a kde se budou scházet hosté, kdy začíná obřad a s jakým předstihem je třeba přesunout hosty na obřad. Řešte také jakým autem či jiným dopravním prostředkem pojede na svatbu nevěsta a ženich. Když už jsme u té dopravy, spousta svateb má zajištěný odvoz svatebčanů v průběhu večera. Někdy je dobrovolným řidičem svědek, jindy vášnivý kamarád-řidič.
3 měsíce před svatbou
Čtvrt roku před svatbou je dobré s místem svatební hostiny vyjasnit vaši představu o svatebním menu a večerním rautu. Dobrým pomocníkem vám opět bude předběžný rozpočet. Ptejte se také na možnost vlastního alkoholu. Některá místa pro hostinu nabízí také nájem zdarma při dosažení určitého objemu odebraného jídla a pití. Z tiskárny byste měli obdržet svatební oznámení, rozešlete je tedy plánovaným hostům. Uvidíte, že se vám začnou ozývat zpátky s dotazy na svatební dary, seznam ze 4. měsíce před svatbou se vám teď bude hodit. Nevěsty, rezervujte si také svou kadeřnici a vizážistku, nezapomeňte se domluvit také na manikůru a pedikůru. Ženich v této době může zařizovat objednání nebo výrobu snubních prstenů.
Dva měsíce do svatby
Plánování svatby se blíží do své vrcholné fáze. Do svatby zbývají dva měsíce a na řadu přichází větší množství úkolů. V prvé řadě je to výběr a objednávka svatebního dortu (tedy pokud už se ho neujal někdo ze svatebního hostů) a cukroví. Vyhledejte si zkušené cukráře, případně zajděte za svou osvědčenou cukrářkou a domluvte se s nimi na přípravě svatebního dortu. Pokud jste se rozhodli pro výslužky, tedy balíčky svatebního cukroví jako poděkování pro své hosty, nezapomeňte také na objednání krabiček. Další položkou na seznamu je svatební kytice. S jejím designem je spjatý i design kytičky do klopy ženicha a kytic pro rodiče. Když už budete ladit detaily svatební kytice, proberte s floristkou i květinovou výzdobu pro hostinu. Jistě najdete spoustu zkušených floristek, které vám můžou přímo v den svatby pomoct s výzdobou. A když už jsme u výzdoby, 2 měsíce před svatbou nastal ten správný čas doladit i ostatní části výzdoby, ať už jde o drobnosti na stůl nebo případné drobné dárky pro svatební hosty (krásným dárkem, který jsem na jedné svatbě viděl, byly ručně vyráběné malé zavařeniny 🙂 ). Pro klid duše rovněž zkontrolujte platnost dokladů ženich i nevěsty. Nevěsta by v této době měla popřemýšlet i o druhých šatech na večerní část svatby. Nezapomeňte milé nevěsty i na vhodné druhé obutí. Být celý den v lodičkách na vysokém podpatku dá zabrat.
Poslední měsíc před svatbou
Je měsíc před dnem D a dobrou zprávou je, že většinu zásadní organizace byste měli mít za sebou. Pro nevěstu nastává nejlepší čas zajít si na zkoušku účesu a líčení pro svatební den. Pokud plánujete speciální úpravu nehtů, neváhejte ji zahrnout do zmíněné zkoušky také. Pro ženicha přichází správná doba, aby vyzvedl hotové snubní prsteny a zavolal na matriku pro finální potvrzení času svatby. V rámci přípravy na svatbu nezapomeňte na nahlášení dovolené u svého zaměstnavatele. Podle současné právní úpravy máte ze zákona nárok na dva dny volna. Projděte si i své domácí hudební archívy a vyberte skladby, které vás budou provázen v průběhu obřadu. A když už budete u hudby, určitě si připravte i hudbu na první svatební tanec :-). Předpokládá se, že měsíc před obřadem už máte od všech pozvaných hostů vyjádření, jestli s vámi zasednou ke svatební tabuli. Podle seznamu hostů vytvořte zasedací pořádek a zadejte do tiskárny výrobu jmenovek na stůl.
Týden před svatbou
Vaše nervozita v té době bude zřejmě kulminovat, připravte si velkou dávku tolerance a laskavosti vůči sobě, bude se vám hodit. Nevěsta ať zajde do svatebního salonu pro konečnou zkoušku zamluvených šatů a ženich zaskočí vyzvednout svůj svatební oblek. Plánujete-li, milé nevěsty, zásadnější změnu do barvy či střihu vašich vlasů, je nejvyšší čas takovou změnu provést, čerstvě barvené vlasy nebývají nejlepší materiál pro celodenní složitý účes. Zajděte si rovněž na kosmetiku a manikuru. Protože už za týden budete sezdáni, realizujte i rozloučení se svobodou. Opatrně na alkoholové opojení a dopřejte si pár dnů odstup mezi zapíjením svobody a svatbou samotnou. Zbytkový alkohol je prevít. 🙂
Den před svatbou
Vyzvedněte dort a cukroví, připravte výslužku do krabiček a věnujte se výzdobě místa hostiny. Pokud máte obětavé kamarády či svědky, přijde vám vhod každá pomocná ruka. Pokud se ženich domluvil s floristkou na vyzvednutí kytice den předem, zajeďte vyzvednout kytice. A především, dopřejte si pokud možno vydatnější spánek. Vím, že je to vesměs nadlidský úkol, ale věřte, že svatební den samotný je překvapivě náročná akce.
Zajímá vás, jak obvykle probíhá svatební den samotný? Kdy začít s líčením, na co nezapomenout při odjezdu a kdy krájet dort?

Další příspěvky v této sekci