Krájení svatebního dortu

Zdánlivě jednoduchá věc, která mnoha novomanželům dělá vrásky na čele.
Původ zvyku
Jaká je vlastně symbolika tohoto tradičního bodu svatebního programu?
Svatbu provází poměrně velké množství aktivit, která jsou tradiční a v povědomí už zmizela jejich původní symbolika. Krájení svatebního dortu k nim jednoznačně patří. První zmínky o slovním spojené svatební koláč pochází z dob římské říše, kdy se jednalo spíš o jakýsi chléb. Ten ženich v průběhu svatby zlomil nad hlavou nevěsty, jako symbol ztráty její panenské čistoty a její podřízenosti manželovi. Další záznamy zmiňují několikapatrový dort v době středověku. Ženich s nevěstou měli za úkol se nad dortem políbit, což při úspěšném pokusu mělo zajistit spoustu dětí. V novodobé historii je symbolika krájení dortu stejná, jako je společný úklid střepů z rozbitého talíře. Oba tyto zvyky symbolizují společné dělení a vzájemnou pomoc v manželském životě. Manžel, který při krájení zpravidla pokládá svou ruku na manželčinu, tím symbolizuje svůj závazek manželce pomáhat a podporovat ji i společnou rodinu. Prokrojení dortu až ke spodní části dortu pak značí dlouhověkost právě uzavřeného manželství. Vzájemné ochutnávání dortu (nejdříve dává manžel ochutnat manželce), pak značí příslib vzájemné péče.
Jak se toho chopit?
Kam postavit dort? Čím a jak krájet?
Před tím, než začne krájení dortu samotné, je dobré si rozmyslet umístění dortu. V průběhu hostiny bývá svatební dort buď umístěný na stole před nevěstou s ženichem, nebo ve sladkém koutku. Některé svatby upřednostňují uchování dortu v chladu, zejména pokud je dort plněný máslovým krémem. První dvě varianty umístění dortu nemusí být ideální z hlediska krájení. Je totiž dobré, pokud na krájení dortu vidí všichni svatební hosté a za nás fotografy také poprosím, abyste mysleli i na nás, protože bez dobrého výhledu nedokážeme nafotit momentky z krájení dortu. Pokud máte vhodné místo vybrané, zbývá už jen nakrojení dortu. Servis vám určitě přichystá dlouhý zoubkovaný nůž, zasunutý do vysoké sklenice s vodou, a dezertní lopatku. Z praktických důvodů je důležité krájet patro po patru a dokrojit dané patro až dolů. Krájejte spíše menší dílky a z dortu je přenášejte pomocí dezertní lopatky. K přidržení dílku dortu na dezertní lopatce můžete použít krájecí nůž. Ten před každým nakrojením namočte do sklenice s vodou.
Cukrářský zácvik nebo jen symbolika?
Ze svatebního dortu by měli dostat kousek všichni svatební hosté. Odmítnout svatební dort údajně přináší smůlu jak odmítajícímu, tak novomanželům. Nabídnout každému svatebnímu hostu kousek dortů znamená, že prakticky celý dort je nutné nakrájet na dílky. Pokud si na to netroufáte, nebo prostě nechcete, není problém se domluvit se servisem, který zbytek dortu nakrájí a roznese mezi svatební hosty. Každopádně zvažte, zda vlastními silami nenakrájíte alespoň porce pro své rodiče.

Další příspěvky v této sekci