Jak probíhá svatební den

Kdy odjíždět na obřad a co nezapomenout vzít s sebou?
Příprava nevěsty
Celý svatební den začíná pro nevěstu přeci jen o notný čas dříve. Počítejte s tím, že s přípravami je třeba začít zhruba 5 hodin před samotným obřadem a jen na líčení a česání počítejte přibližně 2 hodiny. Nejvíc času je zapotřebí na vytvoření svatebního účesu. K ruce se vám milé nevěsty bude hodit snímek účesu ze zkoušky, přeci jen kadeřnice mívají i několik svateb za den, takže se nebojte mít připravené snímky svého účesu. Pokud vaše svatební šaty mají závoj (z hlediska fotografa nádherná rekvizita, se kterou vznikají fantastické snímky), ten se do účesu umisťuje až jako poslední. Zvlášť, pokud se vaše šaty oblékají přes hlavu, doporučuji jejich oblékání ještě za přítomnosti kadeřnice. Poté, co kadeřnice dokončí účes, přichází na řadu líčení. Stejně jako u účesu, mějte připravený snímek líčení. Momentka na mobilu bohatě postačí k tomu, aby vše bylo podle vašich představ. Líčení je hotovo? Kadeřnice v ten moment zřejmě dočesává maminku případně svědkyni, takže se může věnovat finálním korekcím vašeho účesu. Pokud jste s vizážistkou domluveni na líčení i dalších dam, je nejvyšší čas dokončovat poslední detaily.
Na řadu přichází oblékání svatebních šatů. I tady vám bude nápomocná předchozí zkouška v půjčovně svatebních šatů. Hodně šatů se obléká přes hlavu a pod šaty přijde spodnička. Tou se vesměs začíná, šaty mívají tylový podklad, který si při opačném postupu žije vlastním životem :-). Vybrali jste si svatební šaty se šněrováním? V takovém případě je dobré začít jen s volným navlékáním šněrovací stuhy a teprve poté, co je provlečená všemi očky, se korzet postupně utahuje. A nevěsty, nezapomeňte, že vás čeká i spousta báječného jídla, takže si nechte šaty volnější v oblasti bříška. Pokud si maminka či svědkyně se šněrováním neví rady, zkušený fotograf jistě rád přispěje radou nebo přímo pomocnou rukou. Řešíte, zda šněrování ukončit mašlí? Pokud to je jen trochu možné, nebojte se šněrování schovat do šatů, nehrozí pak jeho zachytávání.
Příprava ženicha
Pánové, co si budeme nalhávat, my to máme s přípravou mnohem snazší. Pokud jste příznivci hladce oholené tváře, dopřejte si nejdřív sprchu, vousy změknou a holení se pak většinou obejde bez šrámů na tváři. Pozornost věnujte i svým nehtům, stačí je lehce vyčistit kartáčkem a odstranit případné záděry. Oblékání samotné se vesměs obejde bez větších zádrhelů, snad jen drobné upozornění, do tmavého obleku patří tmavé ponožky. Uvázaná kravata by měla dosahovat na přezku opasku. Vzhledem k tomu, že přípravy ženicha zaberou podstatně kratší dobu, mohou pánové zajet vyzvednout kytice (pokud už tak neudělali den před tím) a spolu se svědky nazdobit vůz ženicha. Připadl na vás i úkol ozdobit vůz nevěsty živým květinovým aranžmá nebo svatební panenkou? Většina těchto dekorací má zespodu silnou přísavku, která bez poškození laku spolehlivě udrží dekoraci na místě i při běžné rychlosti v obci.
Vázání uzlů na kravatě může být docela svízelné. Pokud nejste právě lvi salonů, je dobré si vázání vyzkoušet předem, případně se domluvit s některým ze zkušených borců.
Pánové, pokud má váš oblek volně vložený kapesníček a rádi byste se dozvěděli, jak jej elegantně složit, využijte následující odkaz 🙂
Příjezd hostů
V průběhu času, kdy se nevěsta s ženichem chystají se zpravidla začínají sjíždět hosté. Některé svatby jsou organizované tak, že hosté se sjíždí až na místo obřadu, každopádně v našich končinách převládá zvyk, že se rodiny setkávají v domě nevěsty. V tom případě je dobré mít k ruce svědka nebo kamarádku, která vám pomůže s organizací a seznamováním hostů v době, kdy se nevěsta chystá na obřad. Je dobré dopředu rozmyslet několik drobností, jako je parkování aut hostů, vyzouvání (či naopak vstup ve venkovní obuvi), pohoštění pro hosty a dostatek sedacího nábytku. V případě, že vaše svatba probíhá v chladnějších měsících, nezapomeňte také na možnost odložení kabátů. Téměř na všech svatbách je tato doba nejvíc naplněna rozpaky, většina hostů vstupuje do domu nevěsty poprvé a cítí se nejistá. Není tedy na škodu pověřit vítáním svatebních hostů ráznějšího extroverta, který pomůže hostům s aklimatizací na nové prostředí. Hned při vstupu nových svatebních hostů je dobré ji připnout svatební myrty, v prostoru zaplněném lidmi se později snadno na někoho zapomene.
Spolu se svatebními hosty se do domu nevěsty sjíždí i ženich. Obvykle přiváží výzdobu na auto nevěsty a především svatební kytice. Největší pro nevěstu a dvě menší pro maminky ženicha a nevěsty. Příjezd ženicha se odehrává pod různými scénáři. Poměrně často je ženichovi nabídnuta falešná nevěsta, kterou si jistě s chutí zahraje některý ze svatebčanů. Ženich má pak za úkol se z údajné falešné nevěsty vykoupit. Pánové, je dobré dopředu s tím počítat, nevěstu vám nemusí vydat lacino 🙂 Probojovali jste se přes falešnou nevěstu a jiné nástrahy? Pak už vás čeká první setkání s nevěstou. Tady bych jen poprosil za všechny fotografy. Vyberte si pro místo prvního setkání nějakou velkou místnost. Většina hostů chce první setkání vidět a to ve stísněné předsíni úplně nejde. Zkušený fotograf vám dokonce pomůže s lehkým aranžmá setkání tak, aby vznikly opravdu krásné autentické snímky.
Pánové, tahle nevěsta už je ta pravá? Neváhejte ji při prvním setkání předat její svatební kytici! Spolu pak můžete využít toho, že pozornost všech hostů je upřená k vám a spolu s poděkováním rodičům předat maminkám jejich kytice. Využijte také komorní atmosféry k přivítání se s hosty. Vzhledem k tomu, že čas v průběhu svatebního dne velmi chvátá, je dobré po očku sledovat hodiny, případně rovnou pověřit některého ze svědků či spoluorganizátorů, aby hlídal včasný odjezd na svatební obřad. K obvyklé délce cesty si připočítejte nejméně půl až 3/4 hodiny na nastoupení hostů, zformování kolony aut a podobně. A kdo vlastně vyjíždí první? Pokud pomineme fotografa a kameramana, kteří startují hned poté, co nasnímali nástup nevěsty, vyjíždí první ženich se svou maminkou. Jako poslední odjíždí nevěsta se svým otcem. Milé nevěsty, rozhodně nezapomeňte zkontrolovat, že máte s sebou náhradní šaty a boty pro večerní zábavu, jistě se budou hodit i náhradní punčochy, papírové kapesníčky a lesk na rty či přímo rtěnka. Pánové, vy pro jistoto zkontrolujte občanky vaše i svědků a prstýnky.

Obřad samotný

Průběhu obřadu jsem s dovolením věnoval samostatný článek, takže si můžete vytvořit představu, jak takový obřad obvykle probíhá.
Focení velké skupiny
Až doteď byl fotograf více méně nenápadným členem svatebních hostů, snažící se pozorovat a zachycovat autentické momenty celého dne (tedy když pominu drobnou pomoc při vázání šněrování na nevěstiných šatech nebo nepatrný režijní zásah při prvním setkání snoubenců). Po svatebním obřadu se na chvíli stává hlavním velitelem akce.
Ptáte se proč tomu tak je? Těsně po obřadu totiž přichází nejlepší chvíle na vytvoření velké skupinové fotografie všech svatebních hostů. Na obřad totiž často dorazí spousta hostů, kteří nepokračují dál ke svatební tabuli, a byla by věčná škoda nezachytit všechny vaše přátele oslavující s vámi nově nabytý manželský stav. Ideálním místem pro focení zpravidla velmi početné skupiny hostů je schodiště nebo malý svah. Zkrátka cokoliv, co umožní fotografovi zachytit i hosty v zadních řadách.
Vycvičené oko zkušeného fotografa už si jistě vybralo nejvhodnější místo pro takovouto fotografii. Neděste se, pokud vás fotograf umisťuje do zdánlivě nevhodných míst, jako je stín či slunce ve vašich zádech a spolehněte se na jeho profesionální zkušenost.
Svatební hostina
Po ukončení obřadu a odfocení skupinek mají novomanželé nejformálnější část dne za sebou. Vetšinou se dostaví i pocit úlevy a tak trochu i povzdechnutí, že obřad rychle uběhl. Dopoledne se vesměs neslo v duchu ostychu a počáteční nejistoty, takže se většina hostů těší na zasednutí ke svatební tabuli. Než se tak ale stane, novomanželé si musí cestu tak trochu probojovat. Čeká je totiž trojboj s přípitkem, úklidem rozbitého talíře a přenášením přes práh. Zatímco první dvě disciplíny jsou pravidlem (proběhly na všech svatbách, kde jsem byl fotografem), přenášení přes práh je čistě individuální záležitost. Milí novomanželé, rozhodně se nenechte vyhecovat k nějakým přehnaným výkonům, zablokované záda za to nestojí. Když jste pomocí trojboje prokázali svou připravenost na společný život, je načase zasednout ke svatební tabuli. Průběh svatebního dne se v této části liší jen minimálně.
Obvykle se slova ujímá svědek, svědkyně nebo některý z otců, aby pronesl přípitek. Malý tip pro vás, nebojte se využít prázdné skleničky a lehkého ťuknutí do ní pro zjednání klidu. Novomanželé, využijte nastalé pozornosti po pronesení přípitku k tomu, abyste hostům hromadně poděkovali, že přijali pozvání ke svatební tabuli. Drtivá většina svateb má svatební tabuli naplánovanou na čas oběda, takže po předkrmu přichází na řadu polévka. Pro novomanžele to obvykle znamená kratochvíli spojenou s vzájemný krmením děravou lžící. Některé páry jsou na to připravené, viz. ilustrační foto :-). Každopádně, milá nevěsto a ženichu, je to zábava ve vaší režii. Pokud máte pocit, že souboje s děravou lžící bylo dost, klidně požádejte o normální lžíce. Není třeba hnát se do krajností.
Focení novomanželů
Na většině předsvatebních schůzek padne dotaz na plánování focení novomanželů. V podstatě se dá říct, že neexistuje žádné ideální řešení, kdy by se novomanželé mohli vyhnout lehkým výčitkám na nepřítomnost hlavních aktérů dne. Řešením je focení před obřadem, které naráží na hektičnost dopoledních příprav. Nejčastěji se focení novomanželů umisťuje právě do času po obědě. Většina hostů si dává odpolední kávu, pánové pivko a vůbec svatební hosté tráví právě zkonzumovaný oběd. Atmosféra je tedy poněkud utlumená a za roky mé praxe jako svatební fotograf se ukazuje, že právě v tomto čase je nejlepší realizovat focení novomanželů.
V našich krajinách je zvykem klást svatební hostinu do polední části dne. Vycházíme-li z 12 hodiny jako času oběda, focení novomanželů pak nastává kolem 14 hodiny. Pro mne jako fotografa je to jedna z nejhorších možností, protože bývá ostré světlo a největší horko. Nedivte se tedy, že se budu snažit focení co nejvíce posouvat k odpoledním hodinám. Jako vždy, s trochou komunikace a kompromisu se dá zvládnout všechno. Ideálním časem pro focení novomanželů je podvečer, světlo bývá krásně měkké a letní polední horko už většinou také polevilo. Jen z hlediska svatebních hostů to není ideální, zábava se rozjíždí a chybějící novomanželé jsou zdrojem stížností. Na novomanželské focení je třeba si vyhradit nejméně hodinu, nepočítaje v to přejezdy mezi vybranými míst. Zdá se to být dlouhá doba, ale věřte, hezká fotka potřebuje trochu trpělivosti. Po dobu nepřítomnosti novomanželů je dobré požádat některého ze svědků, aby se postaral o zábavu, aby hosté novomanžely postrádali co nejméně.
Existuje ještě jedno řešení, které se v našich krajinách teprve dostává ke slovu. A to je před nebo po svatební focení. Ostatně to vám budu v průběhu naší předsvatební schůzky určitě nabízet. Kromě toho, že na focení bude mnohem víc času, můžeme si vybrat libovolné lokace a neřešit nervozitu hostů, výhoda před/po svatebního focení je také v tom, že novomanželům můžu ještě lépe pomoct při pózování (ze kterého mívají zejména pánové panickou hrůzu).
Večerní program
Večerní část programu prakticky začíná prvním tancem novomanželů a krájením dortu. Obojí je samozřejmě možné libovolně prohodit, pokud začínáte krájením dortu, dopřejte sobě i svatebním hostům trochu času na ztrávení a pak se vrhněte do víru tance. Připravili-li si svědkové či přátelé promítání svatebního filmu, čtení svatebních novin či čtení blahopřání, přestávky mezi tanci jsou k tomu ideální příležitostí. V čase po prvním tanci se zpravidla začínají sjíždět i večerní hosté, kteří s vámi nezasedli ke svatební tabuli. Dobrý DJ mívá také nachystané několik společenských her, pokud ho už nepředběhli svědkové či některý z akčních hostů.
Večer bývá rovněž v duchu rautu či jiného volného pohoštění. Pokud se najde trocha volného času, bude fotograf lákat novomanžele na chvíli ven, aby využil případného soumraku pro vytvoření několika posledních fotografií do série novomanželských portrétů. Organizované části zábavy často končívají ohňostrojem (prosím, domluvte se předem s obsluhou či s majiteli objektu, zda je to vůbec možné), vypouštěním balonků nebo lampionků štěstí (obětujte jeden lampion předem a vyzkoušejte si jeho zapalování). To bývá také obvykle čas, kdy se s vámi jako fotograf budu loučit, protože fotografie společensky unavených hostů nebývají použitelné :-).
Zaujal vás tento článek? Využijte možnost prohlédnout si další ukázky z mé svatební tvorby, které jsem pro vás připravil v sekci portfolio případně se podívejte přímo na klientské svatby, které jsem měl možnost zachytit jako svatební fotograf.

Další příspěvky v této sekci